Szolnok egyik nevezetessége a városban található haditechnikai-repülőgép-múzeuma. A múzeum több mint 4500 m2 fedett kiállítótérrel, és mintegy 60 000 m2 alapterületű nyílt udvarral rendelkezik. Gyűjteményt a Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakembereinek segítségével állították össze. A kiállított tárgyak között katonai repülőgépek, helikopterek, pilóta nélküli repülőgépek, egyéb haditechnikai eszközök (pl. légvédelmi fegyverek), repülőgépmotorok, hajtóművek, makettek, repülőgéproncsok, valamint a magyarországi repüléstörténet emlékei találhatók.
A Reptár főépülete belülről
A RepTár létrehozása és építése 2015-ben kezdődött. A projekt 2,63 milliárd forintos, 100%-ban az EU-s támogatott forrásból valósult meg. 2016. szeptember 1-jén nyitották meg. A kiállított repülőgépek mellett interaktív eszközök is találhatók a múzeumban.
Szabadságom alatt meghívást kaptam legjobb barátomtól, hogy látogassunk ki a szolnoki repülőgép-múzeumba, vagyis a RepTár Szolnoki Repülőmúzeumba. Én Kecskemétről, ő Tárnokról érkezett, a találkozás Cegléden volt egy debreceni IR fedélzetén. A múzeum vasúti vonatkozása, hogy Magyarország második (bizonyos feltételek mellett harmadik) vasútvonalának egykori vasútállomásán kapott helyet: a Szolnoki Indóházban és az egykori vágányok területén.
A múzeum bejárata
Szolnok története régóta összefonódik a repüléssel, a városban található ugyanis a MH Kiss József 86. Helikopterdandár katonai alakulat.
A megyeszékhelyen már korábban is volt repülőgép-kiállítás, azonban az a város határában volt, egy kevésbé frekventált területen. A gyűjtemény nagy része 2015-ben költözött a városba, a Pest-Szolnok-vasútvonal egykori szolnoki indóházába, nem messzire a Tisza-parttól.
A múzeum makettje a RepTárban is bemutatásra került, bár a környezet lemodellezése nem pontos, a három fő épületet viszont élethűen és részletgazdagon mutatja be.
Egy másik terepasztal az egykori szolnoki vasútállomást és környékét mutatja be vágányokkal és néhány vasúti szerelvénnyel
Nem csak repülőgépeket, hanem fődarabokat is kiállítottak, többek között ezt a sugárhajtómű metszetet is
Az egyik MIG vadászgép, melybe be is lehet ülni
A múzeumban néhány régi katonai jármű is megtekinthető
A Balatonból kihalászott, a második világháborúban lelőtt Il–2M3 típusú repülőgép roncsa
A repülés történetéhez az űrkutatás is hozzátartozik, néhány makettel, sőt egy LEGO Saturn V rakéta bemutatásával
A katonai repülés jövőjét három drón robotrepülőgép illusztrálja.
Egy kipróbálható Giroszkóp, mellyel próbára tehetjük a bátorságunkat
A főépületben található néhány interaktív látványosság is, melyek kipróbálásához kiegészítő jegyet kell vásárolnunk a múzeum boltjában. Ezek egyike egy két szabadságfokkal rendelkező giroszkóp, mely 3 percen át pörgeti az erre vállalkozókat. Egyszerre maximum két személy foglalhat helyet, akiket alaposan beszíjjaz az üzemeltető személyzet.
A repülőgép-szimulátorok képernyői
Néhány repülőgép-szimulátort is kipróbálhatunk. Egy nagy képernyőn fut egy számítógépes program (talán a Microsoft Flight simulator?) és egy botkormánnyal irányíthatjuk a repülőnket a levegőben egy többé-kevésbé valósághű pilótafülkéből. A szimulátor inkább csak egy ízelítő játék, nem vérbeli szimulátor.
A 4D mozi bejárata
A főépület programjait a 4D mozi koronázza meg. A néhány férőhelyes moziban VR szemüvegen keresztül nézhető 3 rövid film 12 perc hosszan, a 4. "dimenziót" a székek dőlése, rázkódása és mozgása adja. A három rövidfilm közül az elsőben egy helikopteres utazáson vehetünk részt Szolnok városa és a Tisza felett, majd landolunk a RepTár udvarán. A második rövidfilmben a Balaton felett ugrunk ki ejtőernyővel, míg a harmadik kisfilmben az Alpok hegycsúcsai között siklunk egy siklóruhában a havas sziklák felett.
A tárlat az udvaron folytatódik, ahol az igazi "nagyvasakat" állították ki.
Harci helikopter az udvaron
Egy szovjet MIG vadászrepülőgép
Vadászgépek sora az udvaron
A repülőgépeken kívül katonai teherautókat és néhány rakétát is láthatunk.
Katonai teherautó rakétákkal...
... és egy másik mobil radarállomással
Egy kifestett, szép tarka harci helikopter
Az udvaron egy kb. 2 emelet magas fém kilátó is megtalálható, ahonnan madártávlatból tekinthetjük meg a tárlatot.
Tüzérségi löveg az egykori vasúti raktárban
Szovjet MIG vadászrepülőgép
A Reptár udvara és az egykori szolnoki indóház épülete a kilátótoronyból fotózva
Összességében a Reptár egy nagyon jó program volt, a kiállítás se nem túl kicsi, se nem túl nagy, kényelmesen végigjárható mintegy 2 óra alatt, nem fárad el az ember se testileg, se szellemileg. A hely maximálisan gyerekbarát is, mosdókkal, büfével, ajándékbolttal, néhány interaktív játékkal, terepasztalokkal. A múzeum udvarának egyik sarkában egy kisebb játszótér is található, az egykori vasúti raktárban pedig egy "katonai" gyakorlópálya pallókkal, kötelekkel és egy labirintussal.
A belépőjegy felnőtteknek 3000 Ft, míg a kedvezményes diákjegy 1500 Ft. ehhez további kiegészítő jegyeket vásárolhatunk, ha ki szeretnénk próbálni a 4D mozit, a giroszkópot, a szimulátort vagy be szeretnénk szállni a három látogatható repülőgép egyikébe vagy a Szojuz visszatérő kapszulába.
A Reptár a vasútállomástól vagy a mellette található távolsági autóbusz-állomástól könnyen megközelíthető, akár gyalogosan is. A távolság mintegy 1,6 km. Mi a gyaloglást választottuk, de mehettünk volna akár helyi autóbusszal is, a Reptár és az állomás között a 2Y, a 32, a 34a és a 35 számú járatok közlekednek.
A Reptár elhelyezkedése a Google térképén
további információkat találhattok a RepTár hivatalos weboldalán.
Szolnokról ezután elutaztunk Kecskemétre hozzám, és hogy valami izgalom is legyen ebben az útban, nem Cegléden át utaztunk, hanem a Szolnok-Lakitelek-Kecskemét útvonalon át, két alföldi mellékvonalon, egy Bzmot mellékkocsijában... De ez már egy másik történet lesz!
A hazaút a Bzmot motorkocsival Kecskemét irányába
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon is!